Infokioski to urządzenia coraz częściej widoczne w różnego rodzaju instytucjach i w przestrzeni publicznej. Te samoobsługowe maszyny wspierają pracę w urzędach, kinach, pocztach, niektóre z nich służą również jako informacja turystyczna. Gdzie jeszcze znajdują zastosowanie infokioski i co warto wiedzieć o tych urządzeniach?

Infokiosk – co to jest?

Infokiosk to samoobsługowe urządzenie elektroniczne, nazywane jest też interaktywnym punktem informacyjnym. Najczęściej wyposażone jest w duży ekran dotykowy, który ułatwia wyszukanie niezbędnych wiadomości. Z takich urządzeń mogą korzystać również osoby z niepełnosprawnościami, większość modeli jest do tego świetnie przystosowanych.

Infokiosk – jak wygląda?

Infokioski multimedialne to najczęściej urządzenie wolnostojące. Składa się z komputera, wyświetlacza oraz obudowy, która jest solidna, odporna na uszkodzenia i różnego rodzaju warunki pogodowe. Interaktywne punkty informacyjne są łatwe w obsłudze. Oprogramowanie infokiosków ma ułatwiać korzystanie z nich zarówno osobom młodym, jak i seniorom. Ekrany dotykowe mogą mieć przekątną nawet o długości 19 cali, co oznacza, że wyświetlana treść i obrazy będą na tyle duże i czytelne, że nikt nie będzie miał problemów z ich zobaczeniem. Niektórzy producenci infokiosków wyposażają je dodatkowo w czytniki kodów kreskowych, drukarki, kamery, internet, wówczas zwiększa się zastosowanie tych urządzeń.

Gdzie sprawdza się infokiosk?

Zastosowanie infokiosków jest dosyć szerokie. Najczęściej decydują się na nie instytucje publiczne i inne placówki. Punkty informacyjne sprawdzają się w urzędach, bankach czy w placówkach kulturalnych. Dzięki nim można szybko zdobyć informacje na dany temat, poznać ofertę, dowiedzieć się, jak coś załatwić. Nie trzeba już czekać w kolejce, by urzędnik lub inna osoba powiedziała nam, co mamy zrobić. Infokioski często przejmują więc rolę informacji, co usprawnia też pracę w różnego rodzaju instytucjach, a osobom, które z nich korzystają, dają poczucie komfortu, skraca się też czas oczekiwania na odpowiedź, można uzyskać ją samodzielnie na ekranie urządzenia.

Infokioski multimedialne można spotkać również w galeriach handlowych. Za ich pomocą można np. sprawdzić, jak dojść do poszukiwanego sklepu. Urządzenia te widoczne są również w muzeach i innych instytucjach kulturalnych. Zauważyć je można na dworcach kolejowych. Umożliwiają sprawdzenie rozkładu jazdy, niektóre ułatwiają nawet zakup biletu.

Nie można nie wspomnieć o infokioskach zewnętrznych. Urządzenia te są przeważnie wandaloodporne i zabezpieczone przed działaniem wysokich temperatur czy deszczu. Najczęściej są to punkty informacji turystycznej. Z powodzeniem zastępują one dziś mapy. Korzystanie z takich infokiosków zewnętrznych ułatwia odnalezienie się w nowym mieście, dodatkowo wskazuje, jakie atrakcje warto zobaczyć, jakimi trasami się poruszać. Takie infokioski są też pomocne przy niektórych zabytkach. Nie trzeba stać w kolejce do kasy, żeby kupić bilet, można zrobić to właśnie za pomocą takiego urządzenia.

Zalety infokiosków

Infokioski to urządzenia, które mają wiele korzyści, zarówno dla osób, które się na nie decydują, jak i dla użytkowników. W urzędach i innych tego rodzaju instytucjach umożliwiają one dostęp do informacji publicznej. Oznacza to, że w wielu przypadkach nie trzeba już pytać pracowników o pomoc, wiele można zrobić samemu, a przy tym zaoszczędzi się na czasie. Infokioski rozładowują więc kolejki, usprawniają pracę urzędników. Dzięki temu mogą zająć się gotowymi już wnioskami petentów. Urządzenia te w podobny sposób ułatwiają załatwianie spraw w bankach. Mogą podpowiedzieć np. jak uzupełnić formularz, zanim trafi on do doradcy.

Wiele korzyści mają też wspomniane już infokioski, które pełnią funkcję informacji turystycznej. Nie zawsze jest czas na to, by zaplanować podróż. Nie każdy lubi też korzystać z map. Wówczas pomocne mogą być właśnie takie urządzenia. Są one nie tylko źródłem wiedzy o mieście, jego atrakcjach, zabytkach itp. W infokioskach dane mogą być aktualizowane na bieżąco. Oznacza to, że niektóre tego typu urządzenia mogą przekazywać też informacje o zbliżających się ważnych wydarzeniach w mieście, festiwalach itp. Pomocne są też infokioski, które umożliwiają zakup biletów wstępu do muzeów, punktów widokowych itd.

Zaletą infokiosków jest również to, że są one proste w obsłudze. Korzystać mogą z nich osoby młode, starsze, z niepełnosprawnościami. Nikt nie powinien mieć problemu, by uzyskać niezbędne informacje. W dodatku urządzenia te mogą być montowane zarówno wewnątrz budynków, jak i poza nimi. Wszystko z powodu solidnej konstrukcji, która jest odporna na uszkodzenia i trudne warunki atmosferyczne. Niewątpliwą korzyścią jest również to, że z infokiosków, szczególnie tych w przestrzeni publicznej, można korzystać przez całą dobę, niezależnie od tego, czy są to dni robocze, weekend czy święta.