Stacjonarne automaty biletowe zaprojektowane i wyprodukowane przez Merę Systemy trafią na początku do Niemiec i Czech. Zamówienie złożył lider przewozów międzymiastowych w Europie, niemiecki FlixBus.

Pasażerowie korzystający z usług FlixBusa będą mogli kupić bilety w urządzeniach polskiej spółki początkowo w dwóch miastach, w niemieckim Karslruhe oraz czeskich Karlowych Warach. Dla FlixBusa będzie to test nowego kanału dystrybucji biletów. Wcześniej FlixBus prowadził sprzedaż tylko przez własną stronę oraz aplikację mobilną, co i tak nie przeszkodziło im w stworzeniu w bardzo krótkim czasie największej sieci przewozów międzymiastowych na rynku europejskim. Jeśli inteligentne rozwiązanie sprawdzi się to Mera Systemy stanie przed szansą dostarczenia biletomatów do innych europejskich miast.

W Polsce dostarczyliśmy już ponad 4 500 biletomatów dla sektora transportu publicznego. Kontrakt z niemieckim FlixBusem to dopiero początek naszej ekspansji. Wejście na rynki zagraniczne jest naturalnym kierunkiem rozwoju dla spółki – mówi Adam Filutowski, prezes Mera Systemy.

Model inteligentnego biletomatu zakupionego przez FlixBus został po raz pierwszy zaprezentowany w Karlsruhe podczas marcowych targów IT-TRANS, jednej z najważniejszych imprez o trendach oraz innowacjach w transporcie miejskim. Biletomaty obsługują gotówkę (banknoty oraz bilion) jak i karty płatnicze (VISA, MasterCard). Konstrukcja biletomatu jest wandaloodporna i przygotowana na każde warunki zewnętrzne. Urządzenie przystosowane jest dla osób niepełnosprawnych, a także zgodne z normą VDV.