Biletomaty kolejowe to urządzenia, które już w wielu miastach ułatwiły życie podróżnym. Można z nich skorzystać, kiedy do tradycyjnych kas jest spora kolejka, a my nie chcemy lub nie możemy czekać, bo za chwilę odjeżdża nasz pociąg. Które biletomaty można spotkać na polskich dworcach? Jak z nich korzystać i dlaczego warto?

Zalety korzystania z biletomatów kolejowych

Zalet korzystania z biletomatów jest mnóstwo, zarówno dla osób podróżujących, jak i dla obsługi dworców. Przede wszystkim takie maszyny usprawniają proces kupowania biletów. Docenią to osoby, które spieszą się na pociąg i nie chcą tracić czasu na stanie w długich kolejkach do kasy. Obsługa biletomatów nie jest zbytnio skomplikowana, w końcu chodzi o to, by usprawnić zakup biletu. Podróżni wymieniają wśród zalet także możliwość płacenia na różne sposoby, za pomocą karty lub gotówką. Ponadto, biletomaty są czynne cały czas, w przeciwieństwie do kas biletowych na niektórych dworcach. Dzięki temu, bilety można kupić przez całą dobę, co jest sporym udogodnieniem dla osób, które planują podróż w godzinach nocnych. Istotny jest również fakt, że biletomaty mogą wyświetlać komunikaty w różnych językach (angielskim, niemieckim, rosyjskim), co ułatwia korzystanie z nich cudzoziemcom. Niektóre automaty biletowe oferują nie tylko zakup biletów jednorazowych, ale można dzięki nim zakupić bilet okresowy lub doładować bilet elektroniczny.

Obsługa dworców również widzi w biletomatach wiele korzyści. Koszty utrzymania takich urządzeń nie są wysokie, a w dodatku maszyny posiadają szereg zabezpieczeń przed różnego rodzaju zniszczeniami, więc zakup takiego biletomatu to inwestycja długofalowa. Ponadto, dzięki takim urządzeniom można szybko usprawnić kupowanie biletów, szczególnie w godzinach szczytu.

Jak działa biletomat?

Obsługa biletomatów jest bardzo intuicyjna. Nie będą miały z nią problemów zarówno osoby młode, jak i nieco starsze. Jak kupić bilet w biletomacie? Na pierwszym planie znajduje się ekran dotykowy, na którym wybiera się bilet i jego liczbę, rodzaj płatności i to właściwie wszystko. Wystarczy zapłacić gotówką lub kartą kredytową, czy debetową, a po chwili bilet zostanie wydrukowany lub doładowany elektronicznie.

Najpopularniejsze modele biletomatów kolejowych

Najpopularniejsze modele biletomatów kolejowych Mera-Systemy.pl można spotkać w wielu polskich miastach. Obsługują pasażerów między innymi Kolei Śląskich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Wśród czołowych automatów biletowych można wymienić następujące urządzenia:

BS-09 – to biletomat, który wyróżnia się mobilnością i wieloma dostępnymi formami płatności. Zapłacić za bilet można monetami, banknotami, kartami płatniczymi EMV. Automaty BM-09 mają wysokiej klasy zabezpieczenia przed aktami wandalizmu, więc bez obaw mogą być zamontowane bezpośrednio na stacjach kolejowych. Ponadto, urządzenia te są w pełni dostosowane do różnych warunków atmosferycznych. Są odporne zarówno na niskie temperatury (nawet -25’C), jak i na wysokie (np. 55’C). Zamontowane w biletomatach ekrany są wysokokontrastowe, kolorowe i mają podświetlenie LED, w związku z czym korzystać z nich mogą nawet osoby, które mają problemy ze wzrokiem. Oprócz tego, zastosowano wielojęzyczny interfejs, dzięki któremu z automatu biletowego mogą bez problemów korzystać obcokrajowcy.

BM-102 – To urządzenie, które charakteryzuje się niewielkimi gabarytami, a to dlatego, że płacić można w nim tylko kartą, co przekłada się też na brak kosztów obsługi. Najczęściej w tych biletomatach można dokonywać transakcji niskokwotowych, które nie wymagają potwierdzenia PIN-em. W automacie biletowym BM-101 można kupić bilety papierowe, doładować i odczytać karty elektroniczne (miejskie, okresowe i elektroniczne portmonetki). Ten rodzaj urządzeń również posiada specjalne zabezpieczenia przeciw aktom wandalizmu, dlatego mogą one stać nawet na peronach. Oprócz tego, są w pełni przystosowane do pracy w różnych temperaturach, od tych bardzo niskich po wysokie. Ekrany dotykowe zamontowane w biletomacie są odporne na zniszczenia i mają wysoki kontrast wyświetlania. Warto dodać, że w przypadku BM-101 również zastosowano wielojęzyczny interfejs, który umożliwia korzystanie z urządzenia cudzoziemcom.

BS-20X – urządzenie to może z powodzeniem pełnić funkcję biletomatu na dworcach i przystankach. Jest przystosowane do obsługi znacznych potoków pasażerskich, więc najczęściej można je spotkać na dużych stacjach kolejowych. Biletomaty BS-201 są odporne na ataki zniszczenia i mogą pracować w ekstremalnych warunkach, nawet podczas -35’C i +60’C. Oprócz sprzedaży biletów papierowych i kodowanych na kartach elektronicznych, automaty mają dodatkowe funkcje, takie jak obsługa kart miejskich, system car i bike-sharing. Mogą też stanowić źródło informacji pasażerskiej i turystycznej.