Automaty biletowe mobilne i stacjonarne, czyli co nowego oferują nam operatorzy biletomatów?

Każdy, kto porusza się transportem publicznym wie, jak trudno czasami znaleźć sklep w pobliżu przystanku autobusowego lub tramwajowego, w którym można byłoby zakupić bilet uprawniający do przejazdu. Na szczęście są firmy, które wychodzą temu naprzeciw i oferują biletomaty. Z poniższego tekstu dowiesz się, na czym to dokładnie polega.

Czym są biletomaty?

Biletomaty to nic innego, jak automaty, w których można kupić bilety uprawniające do przejazdu środkami transportu publicznego. Oferują je firmy, które specjalizują się w projektowaniu i tworzeniu nowoczesnych, automatycznych systemów pobierania opłat i wydruku biletów. Więcej na temat automatów biletowych można przeczytać na stronach ich producentów www.mera-systemy.pl/automaty-biletowe. Tam znaleźć można ich rodzaje, fachowe specyfikacje, a także zdjęcia.

Rodzaje automatów biletowych

Do wyboru są dwa rodzaje biletomatów: stacjonarne i mobilne. Jak sama nazwa wskazuje – pierwsze są trwale umieszczane w danym miejscu, a drugie – montowane są w pojazdach. Oba z punktu widzenia klientów, a więc podróżnych są bardzo podobne. Jednak właścicielowi, czy zarządcy daje nieco inne możliwości, gdyż np. biletomaty stacjonarne mogą pełnić również funkcję infokiosku.

Biletomaty stacjonarne – charakterystyka

Stacjonarne automaty biletowe zaprojektowane są tak, by można je było zamontować w miejscach publicznych. Zarówno na zewnątrz – na przystankach autobusowych, pętlach tramwajowych, kluczowych miejscach w przestrzeni miejskiej, czyli np. na rynku, placach, czy w pobliżu atrakcji turystycznych, jak i wewnątrz budynków w lokalizacjach, w których spodziewany jest duży ruch pasażerski, np. na dworcach, w galeriach handlowych.

Warto wiedzieć, że biletomaty stacjonarne są projektowane tak, by były samowystarczalne.  Przede wszystkim istotne jest w nich, by działały długoterminowo bez potrzeby uzupełniania, czy wymieniania środków pieniężnych lub materiałów eksploatacyjnych.

Wiele automatów biletowych stacjonarnych dostosowanych jest nie tylko do płacenia gotówką, ale również kartą płatniczą, czy innymi kartami należącymi do systemów miejskich.

Ich twórcy wychodząc naprzeciw potrzebom kupujących biletomaty, gwarantują systemy do zdalnego zarządzania: monitorowania i wprowadzania zmian. Dzięki temu właściciele nie muszą martwić się, jak obsłużyć równocześnie wiele automatów rozprzestrzenionych w przestrzeni miejskiej.

Co więcej, niektóre modele automatów biletowych stacjonarnych jest czymś więcej niż tylko urządzeniem do druku biletów. Pełnią również funkcje asystentów miejskich, będą infokioskami. Tę ich cechę doceniają zwłaszcza turyści.

Dobre biletomaty stacjonarne są wykonane z takich tworzyw, aby były odporne na działanie czynników zewnętrznych. Są szczelne i wodoodporne.

Czym się charakteryzują biletomaty mobilne?

Mobilne automaty biletowe są przeznaczone do montażu i korzystania z nich w środkach transportu publicznego: autobusach, tramwajach, trolejbusach. Mają kompaktowe rozmiary i są proste w obsłudze.

Wiele z nich, w zależności od wysokości cen biletów i ilością pasażerów z nich korzystających, ma różne preferencje dotyczące metod płatności. Dostępne są zarówno biletomaty tylko i wyłącznie do transakcji bezgotówkowych, w dodatku niskokwotowych, nie potwierdzanych kodem PIN, jak i do płacenia gotówką, w tym: samym bilonem lub monetami i banknotami.

Tego typu automaty biletowe zarządzane są zdalnie, a przede wszystkim są odporne na wstrząsy powstające w czasie jazdy, czy działanie wandali.

Jak widać – producenci biletomatów stawiają na nowoczesne, innowacyjne rozwiązania, które gwarantują małą awaryjność urządzeń, brak konieczności osobistego zarządzania nimi, a także różnorodne metody płatności, które doceniają użytkownicy. Dzięki temu zadowolona jest każda ze stron.