Automaty biletowe – rodzaje biletomatów, gdzie sprawdzą się najlepiej

Systemy sprzedaży biletów cieszą się coraz większą popularnością w transporcie miejskim i kolejowym. Stają się one jednocześnie standardem, a dostęp do nich jest coraz większy i łatwiejszy. Można je wykorzystywać na różne sposoby oraz montować w różnych miejscach, a wszystko zależeć będzie od potrzeb danej branży. Automaty biletowe to coś więcej i dobrze jest wiedzieć, gdzie sprawdzają się najlepiej.

Dlaczego automaty biletowe są potrzebne?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i widać to szczególnie na przykładzie transportu publicznego. Duża liczba podróżujących sprawia, że wdrożenie odpowiednich systemów pozwalających na kontrolowanie sprzedaży biletów jest niemalże koniecznością. Pozwalają one nie tylko na zakup potrzebnych do podróży biletów, w pewien sposób pokazują jak przebiega natężenie ruchu, ale także odciążają kioski i inne punkty, gdzie często trzeba swoje odstać, żeby zakupić bilet. Dlatego też coraz więcej samorządów miejskich decyduje się na biletomaty, zarówno w transporcie publicznym, jak i kolejowym.

 Jakie rodzaje biletomatów wyróżniamy?

Podstawowym podziałem w przypadku biletomatów będą przede wszystkim biletomaty stacjonarne i mobilne. Każdy z nas zapewne spotkał się z nimi w przestrzeni miejskiej. Biletomaty stacjonarne najczęściej umieszczane są w okolicach przystanków i dworców autobusowych, pozwalając na zakupienie potrzebnego biletu do poruszania się środkami komunikacji miejskiej. Można w ten sposób zakupić bilet jeszcze przed rozpoczęciem swojej podróży.

Drugi rodzaj to biletomaty mobilne najczęściej montowane w pojazdach transportu publicznego, jak autobusy czy tramwaje, ale dostępne są również w pociągach. Dzięki nim można zakupić bilet zaraz po wejściu do pojazdu zarówno w formie gotówkowej, jak i bezgotówkowej za pomocą kart PayPass czy też kart miejskich obowiązujących w danym mieście.

Gdzie sprawdzą się biletomaty stacjonarne i jak działają?

Przede wszystkim można je spotkać w przestrzeni miejskiej, na przystankach oraz dworcach, mogą stać zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich wnętrzach. Wszytko będzie zależało od uwarunkowań przestrzennych i najczęściej montowane są tam, gdzie ruch pasażerów jest największy.

Warto też nadmienić, że takie urządzenia nie zajmuje się tylko i wyłącznie usługą sprzedaży biletów i może posiadać szereg innych funkcji. Jedną z nich jest również funkcja informacyjna, dzięki czemu pasażer może nie tylko zakupić potrzebny bilet, ale także dowiedzieć, gdzie warto się udać. Doskonale sprawdzają się także jako informacje turystyczne.

Z powodzeniem mogą być wykorzystywane jako automaty biletowe zarówno w przypadku komunikacji miejskiej autobusowej, jak i tramwajowej oraz kolejowej. Coraz częściej na dworcach kolejowych można spotkać automaty pozwalające na zakup biletów na pociąg, co znacząco może odciążyć kasy biletowe.

Gdzie sprawdzą się biletomaty mobilne i jak działają?

W przypadku biletomatów mobilnych sprawa wygląda nieco inaczej, bowiem montowane są one we wnętrzu danego pojazdu – autobusu, tramwaju czy pociągu. Z ich pomocą można zakupić bilet w trakcie trwania podróży, a ich działanie uwarunkowane jest strukturą cenową danej taryfy. W ten sposób można zakupić bilet papierowy oraz elektroniczny potrzebny do dalszej jazdy środkiem transportu.

W zależności od urządzenia da się kupić bilet za pomocą kart płatniczych, kart miejskich czy też z użyciem gotówki. To wygodny sposób zakupu dla pasażerów, którzy chcą w szybki i bezproblemowy sposób otrzymać potrzebny im bilet w formie dla nich najwygodniejszej.

Branże i zastosowania biletomatów

Podstawą jest na pewno transport publiczny, a na przestrzeni ostatnich lat takich automatów biletowych pojawia się coraz więcej i praktycznie każde większe miasto czy aglomeracja je posiada. Transport miejski w Warszawie, Radomiu, Łodzi czy Poznaniu to tylko kilka przykładów miejsc, gdzie zdecydowano się na wdrożenie takich zmian. Można je spotkać na wielu ulicach i stały się częścią przestrzeni publicznej.

Drugą branżą, gdzie biletomaty są bardzo powszechnie użytkowane to kolej. Zarówno na dworcach kolejowych, jak i w samych pociągach można spotkać biletomaty kolejowe. Urządzenia te są tak dostosowane, by radziły sonie z różnorodnością taryf kolejowych. Z powodzeniem są one obecnie wykorzystywane chociażby przez Koleje Śląskie oraz Warszawskie Koleje Dojazdowe.

Jakie są zalety automatów biletowych?

Przede wszystkim w przypadku automatów biletowych stacjonarnych, jak i automatów biletowych mobilnych największą zaletą jest oszczędność czasu. To także duża wygoda, ponieważ łatwo i szybko można za bilet zapłacić kartą, a same urządzenia działają 24h na dobę i 7 dni w tygodniu. Inną ważną kwestią jest również fakt, że automaty podlegają usłudze serwisowej biletomatów, a co za tym idzie, w razie uszkodzenia sprzętu producent jest zobowiązany do jak najszybszego naprawienia awarii. Dodatkowo firma zapewnia szeroko zakrojoną pomoc techniczną i technologiczną dostępną w rozbudowanej sieci oddziałów i punktów serwisowych.