Wpłatomaty czy infokioski to urządzenia, z których codziennie korzysta nawet kilka tysięcy osób. I choć są wytrzymałe oraz bezpieczne w użytkowaniu, zdarzają się sytuacje, podczas których warto zachować dodatkowe środki ostrożności. Sprawdź, gdzie je znajdziesz i jak z nich bezpiecznie korzystać.

Wpłatomat, infokiosk, bankomat – zastosowanie

Automaty biletowe to urządzenia, które umożliwiają szybki i prosty zakup biletów – bez stania w kolejce, ale również… bez kontaktu z innymi ludźmi. Z ich pomocą nie tylko usprawnia się ruch pasażerki, ale również ogranicza styczność z obcymi osobami, co jest ważne m.in. w czasie epidemii koronawirusa, choć nie tylko. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele bakterii, wirusów, przenoszą otaczający nas ludzie.

Biletomaty dzieli się na stacjonarne oraz mobilne. Biletomaty stacjonarne zwykle znajdują się na przystankach autobusowych i tramwajowych, na dworcach kolejowych. Natomiast biletomaty mobilne montowane są w pojazdach komunikacji miejskiej, umożliwiają szybki zakup biletów bez bezpośredniego kontaktu z kierowcą. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku płatności zwykle można dokonać bezgotówkowo, kartą płatniczą, lub przy pomocy gotówki.

Innym rodzajem urządzeń zlokalizowanych w przestrzeni publicznej są opłatomaty. Najczęściej dostępne są w urzędach, ale również w bankach, czy nawet salonach komórkowych. To samoobsługowe kasy, pozwalające na uregulowanie opłat (np. za wydanie dowodu osobistego, paszportu, czy opłat skarbowych) bądź rachunków. Są proste i intuicyjne, dlatego ich samodzielna obsługa nie powinna sprawiać problemów. I tak jak w poprzednim przypadku, unika się kolejek, a także niepotrzebnego kontaktu z innymi ludźmi.

Bankomat i wpłatomat służy do wypłacania/wpłacania pieniędzy na konto bankowe. Nie jest konieczna wizyta w oddziale stacjonarnym banku, wystarczy skorzystać z urządzeń, które zlokalizowane są w najważniejszych punktach, m.in. w centrach handlowych bądź w sklepach.

Natomiast zastosowaniem infokiosków multimedialnych jest przekazywania konkretnych informacji, których profil uzależniony jest od miejsca, w którym się znajdują. Najczęściej możesz je spotkać w urzędach, ale również w muzeach, teatrach, bankach czy w galeriach handlowych.

Nowością są biletomaty solarne, które dzięki zasilaniu z energii słonecznej są bardziej ekonomiczne i ekologiczne.

A jak korzystać z nich bezpiecznie?

Jak bezpiecznie korzystać z wpłatomatów, infokiosków, opłatomatów?

Krok 1. Dezynfekcja urządzenia lub korzystaj za pomocą długopisu

O bezpieczeństwie korzystania z tych urządzeń zaczęto mówić w kontekście epidemii koronawirusa i w związku z tym mamy kilka zaleceń dla ich użytkowników.

Dzięki wytrzymałej, odpornej obudowie, mogą być regularnie dezynfekowane. Tak jest zwykle w przypadku infokiosków, opłatomatów oraz biletomatów mobilnych i bankomatów/wpłatomatów zamontowanych w oddziałach banków, gdzie wyznaczone są osoby zajmujące się ich bieżącym odkażaniem. W przypadku modeli wyposażonych w klawiaturę można nałożyć specjalną, silikonową nakładkę, którą szybko i łatwo się dezynfekuje.

Nigdy nie masz jednak pewności, kiedy dokonano ostatniej dezynfekcji oraz ile osób korzystało z urządzenia od tego czasu. Dlatego zalecamy dodatkowe środki ostrożności. Jakie? Mamy dobrą informację – najczęściej infokioski oraz opłatomaty wyposażone są w panel IR, co sprawia, że ekran dotykowy można obsługiwać dowolnym przedmiotem, także długopisem. A więc zarówno
ekranu, jak i klawiszy, nie trzeba dotykać bezpośrednio. Nie masz przy sobie nic, czego mógłbyś użyć? Jeśli nosisz ze sobą środek do dezynfekcji rąk, użyj go każdorazowo po skorzystaniu z takiego urządzenia.

Sprawdź jak działa biletomat.

Krok 2. Zachowaj odstęp od postronnych ludzi, zadbaj o bezpieczeństwo swoich pieniędzy

Tak jak w przypadku sklepów, rekomendowane są bezgotówkowe płatności kartą. Pamiętaj, że w większości banków do 50 zł możesz dokonać płatności zbliżeniowej, bez konieczności dodatkowego wpisywania PIN u.

I choć o urządzeniach tych mówi się najczęściej w kontekście bezkolejkowej obsługi, zdarza się, że z opłatomatu czy biletomatu chce skorzystać więcej osób. Wtedy zachowaj przynajmniej 2 m odstępu od osoby, która jest przed tobą.

Wpłatomaty i biletomaty bezgotówkowe, bankomaty, opłatomaty– co jeszcze warto wiedzieć? Bezpieczeństwo korzystania z omówionych urządzeń nie ogranicza się jedynie do ich obsługi, ale również sposobu dokonywania płatności. Niestety, oszuści stosują coraz bardziej zaawansowane metody wykradania poufnych danych, które służą im potem do… wypłacania środków z twojego konta. Dlatego mamy kilka wskazówek, jak zadbać o bezpieczeństwo podczas dokonywania transakcji bezgotówkowych lub korzystania z bankomatów/wpłatomatów.

Krok 3. W miarę możliwości korzystaj z płatności zbliżeniowej

W przypadku opłatomatów i biletomatów to sprawa jest często dużo prostsza, ponieważ zwykle znajdują się one w miejscach, w których przebywa sporo ludzi i które są całodobowo monitorowane przez kamery.

Gorzej jest z bankomatami/wpłatomatami, a także z biletomatami stacjonarnymi, zlokalizowanymi w mniej uczęszczanych punktach. Wtedy, w miarę możliwości, warto dokonywać płatności zbliżeniowej. Jeśli musisz wpisać PIN, aby zrealizować transakcję, przysuń się jak najbliżej urządzenia i dodatkowo zasłoń klawiaturę ręką podczas wpisywania cyfr.

Staraj się nie wyciągać portfela w miejscach zatłoczonych, gdzie ktoś może ci go wyrwać i szybko z nim uciec – lepiej kartę przygotować wcześniej. Jeśli wypłacasz pieniądze z bankomatu, szybko je schowaj.

Oczywiście, zdajemy sobie sprawę z tego, że niektóre z tych środków ostrożności mogą być przesadzone w wielu sytuacjach, aczkolwiek lepiej dmuchać na zimne, niż potem denerwować się w przypadku kradzieży.