Biletomaty – istotny element systemów zarządzania transportem

System zarządzania transportem od kilkunastu lat zmienia się w Polsce na lepsze. Powstaje coraz więcej udogodnień, dzięki którym pasażerowie mogą szybko podjąć decyzję o wybraniu konkretnego środka transportu i od razu kupić powszechnie już dostępny bilet. W tym pomocne są biletomaty. Jak te urządzenia wpływają na system zarządzania transportem? Jakie są rodzaje biletomatów?

Czym są biletomaty?

Automaty biletowe to, ogólnie mówiąc, urządzenia, w których można kupić bilety na różnego rodzaju środki transportu. Dzięki nim, nie trzeba już stać w długiej kolejce przy kiosku i patrzeć na odjeżdżający sprzed nosa autobus. Nie trzeba też pamiętać o tym, by kupić bilet z dużym wyprzedzeniem i nie martwić się o brak biletów w pobliżu przystanku. Wśród największych zalet, pasażerowie wymieniają jeszcze całodobową dostępność, niezależnie od tego, czy jest dzień powszedni czy święto. Większość tego typu urządzeń ma również możliwość płatności kartą, co pasażerowie bardzo sobie cenią. Co więcej, biletomaty pozwalają także na zaoszczędzenie pieniędzy. W jaki sposób? Bilety sprzedawane u kierowcy autobusu lub tramwaju zazwyczaj są sporo droższe od tych tradycyjnych, w automatach biletowych natomiast obowiązują standardowe dla danego miasta ceny.

Rodzaje biletomatów stacjonarnych

Standardowy podział obejmuje biletomaty stacjonarne i biletomaty mobilne. Pierwsze z nich przeznaczone są do instalacji w przestrzeni publicznej. Zazwyczaj urządzenia te pojawiają się na najbardziej obleganych przystankach w mieście, ale też wewnątrz kluczowych budynków, na przykład na dworcach czy w metrze. Biletomaty stacjonarne zostały zaprojektowane w taki sposób, by jak najdłużej były samowystarczalne, chodzi tu głównie o zastosowanie systemu obiegu zwrotnego gotówki. Każde takie urządzenie wyróżnia się również wysokim komfortem użytkowania. System kupowania biletu jest intuicyjny i przejrzysty, by skorzystać z urządzenia mogły osoby w każdym wieku. Bilety stacjonarne, szczególnie te stojące w przestrzeni publicznej, wykonywane są z odpornych na zniszczenia i różne warunki pogodowe materiałów, by niemal zawsze można było z nich skorzystać.

Wśród biletomatów stacjonarnych wyróżnić można kilka modeli zasługujących na szczególną uwagę. Jest to automat BS-09, niezwykle ekonomiczny, umożliwiający płatność gotówką i kartą, przeznaczony do miejsc o średnim natężeniu ruchu. Urządzenie BS-201 do obsługi znacznych potoków pasażerskich, wytrzymujący ciągłą pracę i różne warunki pogodowe. Z powodzeniem może być używany jako biletomat kolejowy. Urządzenie BS-206, w którym oprócz sprzedaży biletów, pasażer otrzymuje również informacje miejskie i turystyczne. Biletomat BS-209 określany jako wielofunkcyjny i inteligentny. Poza biletami i informacjami miejskimi i turystycznymi, istnieje możliwość integracji urządzenia z innymi systemami miejskimi lub samoobsługowymi. Do wyżej wymienionych automatów zagwarantowane są usługi serwisowe biletomatów, dzięki którym zapewniona jest ciągłość korzystania z tych urządzeń.

Jakie są rodzaje biletomatów mobilnych?

Biletomaty mobilne montowane są w środkach transportu miejskiego. Można je spotkać w autobusach, tramwajach czy pociągach. Urządzenia te cechują się wysokim stopniem odporności na zniszczenia i intuicyjnym systemem obsługi. Wśród takich automatów wyróżnić można kilka modeli, które są montowane w komunikacji miejskiej. Jest to model BM-05, przeznaczony do środków transportu o umiarkowanym ruchu, dobrze sprawdza się w obsłudze niskokwotowych transakcji. Płatności mogą być realizowane za pomocą gotówki lub karty. Urządzenie BM-06 to udoskonalona wersja poprzednika. W tym modelu zastosowano jeszcze moduł recyklingu monet. Automat BM-07 natomiast został dodatkowo wyposażony w czytnik, dzięki któremu można zakodować bilet okresowy lub doładować elektroniczną portmonetkę. Model BM-09 może być używany jako biletomat kolejowy. System sprzedaży biletów w tym urządzeniu obejmuje różne formy płatności: monety, banknoty, karty płatnicze i inne nośniki elektroniczne. W biletomatach MP-101 dokonać można transakcji niskokwotowych za pomocą karty lub innych nośników, podobnie jak w BM-102, w którym można jeszcze kupić bilet okresowy czy doładować elektroniczną portmonetkę.

Dlaczego warto zamontować biletomaty w przestrzeni publicznej i komunikacyjnej?

Nowoczesne systemy sprzedaży biletów usprawniają życie nie tylko pasażerom, ale także osobom, które pracują w obsłudze, np. w kasach biletowych. Automaty racjonalizują ruch i przyspieszają sprzedaż biletów. Mało tego, są dostępne nawet wtedy, kiedy kasy są już zamknięte. Dzięki biletomatom można zaoszczędzić na czasie, mając przy tym stale zapewniony dostęp do biletów.

Urządzenia tego typu są wykonane z trwałych, odpornych na wandalizm i różne warunki pogodowe materiałów, dlatego bez obaw można je montować zarówno w środkach transportu, jak i w obleganych miejscach przestrzeni publicznej. Decydując się na takie automaty, producenci zapewniają stałe usługi serwisowe biletomatów, dzięki którym wszelkie awarie i niedostępności w sprzedaży, zostaną szybko rozwiązane na korzyść zarówno pasażerów, jak i transportu miejskiego.