Każdy, kto podróżuje od czasu do czasu koleją, zna to uczucie, kiedy do odjazdu pociągu pozostało zaledwie kilka minut, a kolejka do kasy biletowej jakby stanęła w miejscu… Stres, pośpiech i nerwowe nastroje to codzienność na wielu dworcach kolejowych, dlatego coraz częściej szuka się rozwiązań, które mogą usprawnić sprzedaż biletów. Jak dotąd najlepszym opcją są biletomaty kolejowe. Jak działają te urządzenia, jak korzystać z biletomatu? W naszym artykule znajdziecie odpowiedzi na te i inne ważne pytania.

Co to jest biletomat?

Biletomat stacjonarny to urządzenie, które można spotkać m.in. w Katowicach oraz w Warszawie. Jest samoobsługowy, można z niego korzystać przez całą dobę, a jego obsługa jest bardzo intuicyjna, dzięki czemu każdy powinien bez trudu dokonać zakupu wybranego biletu. Biletomaty stacjonarne zlokalizowane są zwykle na dworcach kolejowych, wyposażone są w ekrany dotykowe oraz czytniki kart, dzięki czemu możliwe jest dokonanie płatności kartą. Niektóre tego typu urządzenia mogą pełnić funkcję nie tylko biletomatu, ale również asystenta miejskiego. Z punktu widzenia osób zajmujących się obsługą biletomatów jest to również bardzo praktyczne rozwiązanie, gdyż biletomat kolejowy może być zarządzany, monitorowany oraz konfigurowany zdalnie.

Biletomat – jak kupić bilet?

Wiele osób zastanawia się zapewne, jak kupić bilet w biletomacie, jeśli nie miały one wcześniej do czynienia z podobnymi urządzeniami. Na szczęście tak jak już wspomnieliśmy, biletomaty kolejowe są bardzo łatwe w obsłudze i intuicyjne. Wystarczy wybrać rodzaj biletu oraz ilość, następnie sposób płatności. W tym momencie może pojawić się pytanie, czy w biletomacie można płacić blikiem? Otóż ostatnim krokiem jest uiszczenie należności, a dokonać tego można za pomocą gotówki, karty kredytowej, debetowej, czy właśnie używając blika.

Zalety biletomatów

Nie ma wątpliwości co do tego, że maszyny te usprawniają proces kupowania biletów kolejowych.

Jest to również idealne rozwiązanie w przypadku mniejszych dworców, gdzie kasy biletowe nie są otwarte przez całą dobę i osoby, które wcześniej nie miały możliwości zakupu biletu np. na pociąg odjeżdżający w nocy, mogą mieć problem. Biletomaty natomiast działają przez całą dobę, także w niedziele oraz święta. To także ogromne ułatwienie dla obcokrajowców, którzy często mają problemy z komunikacją w takich miejscach, jak kasy biletowe, gdzie zwykle panuje hałas i łatwo o pomyłkę, czy nieporozumienie. Biletomaty wyświetlają informacje w co najmniej kilku językach. Kolejną zaletą tych urządzeń jest to, że dają one możliwość zakupu biletów okresowych oraz doładowania biletów elektronicznych.

Przewoźnicy, w tym np. Koleje Śląskie, czy Warszawska Kolej Dojazdowa, doceniają te urządzenia także za to, że dają one możliwość oszczędności. Utrzymanie tych urządzeń nie jest kosztowne, bez wątpienia wychodzi znacznie taniej niż opłacenie stanowiska pracy osoby zatrudnionej w tradycyjnej kasie biletowej.

Czym charakteryzują się biletomaty?

Biletomaty stacjonarne łatwo rozpoznać. Są to zazwyczaj metalowe urządzenia wolnostojące o prostokątnym kształcie, gdzie wyświetlacz znajduje się mniej więcej na wysokości oczu osoby o przeciętnym wzroście. Wiele z nich jest wyposażona m.in. w system obiegu zwrotnego gotówki, dzięki czemu są samowystarczalne przez naprawdę długi czas. Biletomaty są tak zaprojektowane, aby można je było zamontować na zewnątrz budynku i nawet trudne warunki atmosferyczne nie mają negatywnego wpływu na ich działanie. Ponadto dworce kolejowe to miejsca, które odwiedzają dziennie tysiące osób. Niestety nie wszyscy szanują wspólne dobro i dbają o przedmioty użyteczności publicznej. W związku z tym biletomaty stacjonarne posiadają konstrukcję odporną na akty wandalizmu.

Popularne modele biletomatów

Nie wszystkie biletomaty kolejowe wyglądają dokładnie tak samo, można jednak wskazać kilka najpopularniejszych modeli, a są to BS-09, BM-102 i BS-20X. Pierwszy z tych modeli jest mobilny oraz umożliwia dokonanie płatności w dowolny sposób, natomiast BM-102 to urządzenie niewielkich rozmiarów, w którym zapłacimy wyłącznie kartą. Warto przy tym zaznaczyć, że biletomaty mobilne również posiadają wysoką wandaloodporność, dzięki czemu mogą być ustanawiane na peronach. Najpopularniejszy biletomat, który możemy spotkać na dużych dworcach kolejowych to BS-20X. Bardzo często urządzenia te są wykorzystywane również do obsługi kart miejskich, systemów car i bike-sharing. Ponadto mogą pełnić funkcję informacji turystycznej i pasażerskiej. Dzięki przystosowaniu do obsługi znacznych potoków pasażerskich świetnie sprawdzają się nawet na dworcach, które codziennie obsługują największe ilości pasażerów.