Coraz częściej w urzędach, bankach czy innych instytucjach można spotkać samoobsługowe urządzenia umożliwiające sprawne dokonanie opłat, bez konieczność stania w kolejce do kas. Jak działają opłatomaty? Jakie są korzyści z ich stosowania? Wyjaśniamy to w dalszej części artykułu.

Co to jest opłatomat?

Opłatomat to wolnostojące, samoobsługowe urządzenie, którego celem jest szybkie wnoszenie opłat przez użytkowników. Może to dotyczyć płacenia podatków czy opłat za wydanie dokumentów. Największą zaletą korzystania z tych urządzeń jest to, że nie są pobierane żadne dodatkowe prowizje, jak np. podczas realizacji takich transakcji na poczcie.

Ponadto istnieją dwie możliwości dokonywania wpłat: gotówkowa oraz bezgotówkowa, czyli przy pomocy karty płatniczej.

Jak działa opłatomat?

Opłatomaty mogą różnić się między sobą możliwościami oraz stopnień zaawansowania technologicznego. Można jednak założyć, że każde z tych urządzeń składa się z modułu obsługi banknotów, modułu płatności bezgotówkowych, ekranu tradycyjnego lub dotykowego oraz drukarki.

Dzięki ekranom dotykowym możliwa jest prosta i szybka „komunikacja” użytkownika z opłatomatem. Ważne jest, aby ekran posiadał podświetlenie LEDułatwiające odczytanie informacji na nim zawartych nawet w trudnych warunkach oświetleniowych oraz nakładki dotykowej IR. Elementem uzupełniającym działanie ekranu dotykowego jest klawiatura. Dodatkowo ekran powinien być wyposażony w wielojęzyczny interfejs.

Kolejnym, ważnym elementem tych urządzeń jest moduł obsługujący wpłatę gotówkiw postaci banknotów papierowych oraz bilonu. Banknoty przechodzą przez specjalny czytnik, który sprawdza, czy nie są podrobione, po czym umieszczane są w kasetce z zabezpieczeniem antywłamaniowym. Opłatomat może przyjmować również bilon oraz wydawać resztę – do tego przeznaczona jest rynna.

Moduł płatności bezgotówkowychzawiera czytnik kart zbliżeniowych (m.in. MasterCard PayPass) oraz czytnik kart stykowych (zarówno z paskiem magnetycznym, jak i z chipem).

Nowoczesne opłatomaty mogą być wyposażone w drukarki termiczne, dzięki którym możliwe jest wydanie potwierdzenia dokonania płatności, czytnik dokumentów tożsamości oraz z moduł przechwytujący obrazy dokumentów do formatu A4.

Urządzenia te są zintegrowane z systemem centralnym, gdzie w dalszej kolejności przekazywana jest informacja o wpłatach.

Gdzie znajdują się kasy automatyczne?

Opłatomaty w urzędachto już obecnie standard. Znajdują się zarówno w urzędach miast, jak i skarbowych, czy nawet w takich instytucjach, jak departament obsługi mieszkańców. Dzięki nim możliwe jest szybkie i sprawne zapłacenie podatku lub uiszczenie opłaty za wydanie prawa jazdy oraz innych dokumentów, co zmniejsza tym samym długość kolejki do kas tradycyjnych (które wraz z rozwojem nowoczesnych technologii przestają być potrzebne).

Nikogo nie dziwi również widok opłatomatów w sądach, które oprócz tego, że zapewniają wygodę ich użytkowników, to dodatkowo automatyzują procesy księgowania opłat, przyśpieszając tym samym cały proces. Z tego względu opłatomaty najczęściej wdrażane są w sektorze publicznym, administracyjnym. Ale to jednak nie wszystko.

Opłatomaty spełniają również rolę samoobsługowych placówek bankowych, wprowadzane są także w siedzibach operatorów komórkowych.

Zalety korzystania z samoobsługowych kas

Zalety korzystania z samoobsługowych kas automatycznych wpływają na wziąż rosnącą popularność korzystania z tych urządzeń. Dzięki nim możliwe jest szybkie załatwienie spraw urzędowych w dowolnych godzinach pracy instytucji– trzeba pamiętać o tym, że kasy stacjonarne czynne są w określonych godzinach. Siedziba urzędu czy firmy, w której znajduje się opłatomat, może nawet udostępnić go do całodobowego użytku, choć to rozwiązanie nie jest obecnie zbyt często stosowane.

Zautomatyzowanie procesu wpłacania opłat wpływa również na znaczące zmniejszenie kolejekw urzędach, sądach czy bankach, a co za tym idzie – oszczędza się czas zarówno użytkowników, jak i pracowników.

Ponadto wymienia się takie zalety jak automatyzacja procesu księgowania wpłat, szybka identyfikacja płatności oraz obniżenie kosztów związanych z utrzymaniem tradycyjnych kas. W tym wypadku czasami pojawiają się głosy sprzeciwu dla tych urządzeń, ponieważ ich wdrożenie związane jest z redukcją stanowisk kasjerów.

Wątpliwości mogą być również związane z sama obsługą opłatomatów. Choć są to urządzenia o prostym, przyjaznym interfejsie, istnieją obawy, że osoby starsze, niezaznajomione z nowoczesną technologią, mogą mieć problem z korzystaniem z nich. Czy te obawy są uzasadnione? Nie, ponieważ obsługa opłatomatów została zaprogramowana w sposób intuicyjny, a na ekranie pojawia się opis kroków, które należy w następnej kolejności wykonać. Pomocą służą też pracownicy urzędów.

Jak widać, opłatomaty to inteligentne urządzenia samoobsługowe, dzięki którym możliwa jest zarówno oszczędność czasu, jak i pieniędzy. Dlatego warto zastanowić się nad ich wdrożeniem, co znacznie przyśpieszyłoby procesy związane z pobieraniem opłat oraz księgowaniem dokonanych wpłat.