Podczas konferencji prasowej MZK Bielsko-Biała zapowiedziano zmiany w komunikacji publicznej. W autobusach MZK Bielsko-Biała do końca roku 2022 pojawią się kasowniki Mera Systemy, które pozwolą pasażerom na zakup wirtualnego biletu bez gotówki. Wirtualny bilet będzie można zakupić na przejazdy pojedyncze, a na przejazdy okresowe zakup biletu będzie możliwy poprzez sklep internetowy MZK Bielsko-Biała. Ten sklep także dostarcza Mera Systemy i zostanie on uruchomiony w ciągu najbliższych 4 miesięcy.

Decydując się na instalację nowego systemu płatności dostosowujemy się do trendów, od których odwrócić się nie da – prezes MZK Bielsko-Biała Hubert Maślanka

Czym jest bilet wirtualny?

Bilet wirtualny to system biletu przypisanego do karty płatniczej oparty o centralny system informatyczny „MeraGO„. Działa z automatami biletowymi i kasownikami z obsługą płatności oraz urządzeniami kontrolerskimi. Zaletą całego rozwiązania jest przejrzystość i prosta obsługa. Nie ma konieczności wydruku biletu papierowego. Automaty biletowe i kasowniki umożliwiają opłatę za pomocą karty płatniczej lub za pomocą urządzeń z konfigurowanym NFC.

Bielsko-Biała i jego mieszkańcy coraz częściej korzystają z możliwości płatności bezgotówkowych w mieście. Obecnie za postój w strefie płatnego parkowania ponad 60% kierowców dokonuje płatności bezgotówkowych – informuje zastępca prezydenta Bielska-Białej Przemysław Kamiński

To nie pierwszy raz kiedy mieszkańcy Bielska-Białej będą mogli korzystać z bezgotówkowego zakupu biletów za przejazdy komunikacją publiczną. Na przełomie 2020/2021 rozpoczęto pilotażowy program w którym na linii nr 1 zamontowano takie kasowniki i automaty biletowe.