Współczesny świat jest cały czas w biegu, liczy się każda godzina, a większość z nas żałuje, że doba nie jest z gumy i nie można jej rozciągnąć. Aby móc jak najefektywniej wykorzystać czas, szukamy rozwiązań, które sprawią, że niektóre czynności będzie można wykonać szybciej. Odpowiedzią na nasze potrzeby są nowe technologie, które wkraczają w kolejne sfery naszego życia. Przykładem są niezwykle praktyczne infokioski, czyli urządzenia, dzięki którym np. zdobędziemy potrzebne informacje i nie tylko w ciągu kilku sekund.

Infokiosk – co to jest?

Infokiosk, określany również jako kiosk mulitmedialny, e-kiosk, czy terminal informacyjny, to bezobsługowe urządzenie, często wyposażone w ekran dotykowy, które może wyświetlać prezentacje w różnych formatach, a do tego obsługuje różnego rodzaju media (video, audio, prezentacje interaktywne, strony internetowe). Używając infokiosku można wyszukać potrzebne informacje, ale nie tylko. W przestrzeni publicznej wykorzystywane są również biletomaty stacjonarne, które jednocześnie pełnią funkcję infokiosków.

Dotykowy infokiosk może zastąpić tradycyjny punkt informacyjny, dzięki czemu dostęp do potrzebnych nam danych będzie nieograniczony godzinami pracy zatrudnionego w danym miejscu personelu. Jest to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie z punktu widzenia turystyki, ale również wielu innych dziedzin. Gdzie zatem warto wykorzystywać infokioski?

Jak wykorzystać infokiosk?

Tak jak wspomnieliśmy, infokioski świetnie sprawdzają się w przestrzeni publicznej. Bardzo często znajdują się one wewnątrz różnego rodzaju budynków, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby ustawić je także na świeżym powietrzu, wykorzystując w tym celu infokiosk zewnętrzny. Urządzenia te są szeroko stosowane w urzędach, dzięki nim można zdobyć niezbędne informacje na temat funkcjonowania danego działu, a nawet przesłać niektóre dokumenty, wypełniając gotowe formularze. W miejscach takich jak poczta czy urzędy infokioski znacznie skracają czas oczekiwania, dając możliwość ominięcia kolejki.

Infokioski znajdują zastosowanie również w muzeach, punktach informacji turystycznej, na szlakach oraz w innych miejscach, świadczących usługi kulturalno-rozrywkowe. Można znaleźć w nich informacje i ciekawostki na temat miast, które zwiedzamy oraz innych turystycznych lokalizacji. Bardzo często dają dostęp do mapy najbliższej okolicy, a także informują o dostępnych środkach transportu. W regionach typowo turystycznych, gdzie ruch znacznie zmniejsza się po sezonie wakacyjnym, infokioski dają możliwość zapewnienia dostępu do wielu informacji przez cały rok, bez dodatkowych nakładów finansowych.

Kolejnym miejscem, w którym możemy skorzystać z infokiosków są siedziby firm, dworce, lotniska, a także galerie i centra handlowe. Znajdziemy w nich informacje na temat godzin odlotów samolotów, rozkładów jazdy komunikacji miejskiej, czy lokalizacji konkretnych sklepów w galeriach. Ponadto infokioski wykorzystywane są już nawet w takich miejscach, jak szpitale, teatry, biblioteki, czy banki.

Czy inwestycja w infokioski się opłaca?

Zapewne właściciele firm, włodarze miast, czy zarządcy różnych instytucji kulturalno-rozrywkowych zastanawiają się, czy inwestycja w infokioski się opłaca. Nie jest urządzenie tanie, cena infokiosku to często kilka tysięcy złotych. Trzeba jednak pamiętać, że urządzenia te są bezobsługowe, dzięki czemu nie wymagają zatrudnienia kolejnych pracowników. Na ich korzyść przemawia także to, że zapewniają dostęp do usług i informacji nawet 24 godziny na dobę, przez wszystkie dni w roku, nie wyłączając świąt i innych dni wolnych od pracy. Ponadto są to urządzenia bardzo wytrzymałe, z których można korzystać przez wiele lat, wystarczy regularnie poddawać je serwisowi. Istnieje również możliwość zmiany lub aktualizacji znajdujących się w nich informacji.

Jak widać, zalet korzystania z infokiosków jest wiele i nawet jeśli nie przynoszą one bezpośrednio zysku, to klienci, turyści, czy petenci na pewno docenią możliwość korzystania z nich, co z kolei powoduje, że chętniej wrócą do danego miejsca, a to przełoży się na budowanie dobrej opinii.

Rodzaje infokiosków

Każdy producent infokiosków stara się, by jego urządzenia były jak najbardziej atrakcyjne wizualnie, a przy tym wygodne i funkcjonalne. Urządzenia te różnią się między sobą wyglądem, a więc kolorystyką, kształtem i rozmiarem. Niektóre infokioski dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych. Aby wybrać odpowiedni model, należy zwrócić szczególną uwagę na parametry techniczne. Niektóre infokioski wyposażone są w ekran oraz klawiaturę, oraz touchpad. Istotną kwestią jest to, aby te elementy były wandaloodporne, a w przypadku urządzeń zewnętrznych, odporne także na wysokie i niskie temperatury, oraz na opady.