Mera Systemy wygrała przetarg na dostawę mobilnych biletomatów do autobusów spółki Komunikacji Miejskiej Płock. Zaprojektowane i wyprodukowane w Grodzisku Mazowieckim urządzenia trafią do Płocka w trzecim kwartale tego roku.
Na początku maja Komunikacja Miejska Płock rozstrzygnęła przetarg na dostawę mobilnych biletomatów do autobusów należących do miejskiej spółki. Postępowanie wygrała firma Mera Systemy z Grodziska Mazowieckiego z modelem biletomatu BM 07, który jest dobrze znany mieszkańcom Płocka – w ramach poprzedniego kontraktu Mera dostarczyła 36 urządzeń z tej serii. Nowa umowa z KM-Płock dotyczy wyprodukowania, dostawy i montażu przez Merę Systemy 7 mobilnych biletomatów do połowy sierpnia tego roku oraz w ramach opcji 65 sztuk do końca 2021 roku.

Płocczanie poza zakupem papierowych biletów jednorazowych będą mieli możliwość doładowania karty miejskiej. Model BM 07 umożliwia przeprowadzenie szybkich transakcji kartami zbliżeniowymi, stykowymi oraz telefonami komórkowymi za pomocą systemu płatności BLIK. Biletomat również gotówkę (bilon) i wydaje resztę.

Po raz pierwszy w Polsce biletomaty mobilne będą przystosowane do obsługi przez osoby niedowidzące przy użyciu tzw. gestów wykonywanych w dowolnym miejscu na ekranie dotykowym. Po aktywowaniu tej funkcjonalności, polecenia głosowe opisujące kolejne kroki zakupu biletu są odtwarzane z głośnika umieszczonego w biletomacie. Tego typu funkcjonalność, tj. gesturę Mera po raz pierwszy wdrożyła w 2019 roku w Trondheim w Norwegii.